Krajobraz dźwiękowy Częstochowy

Wczytuję mapę...

Czas
04:00 - 06:00

Lokacja
—Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, ul. Dąbrowskiego 1

Kategorie


Jak brzmi Częstochowa? Jakimi dźwiękami do nas przemawia? Czego możemy dowiedzieć się o niej od tej strony? Czy ma charakterystyczny dla siebie głos? Na te wszystkie pytanie będzie można odpowiedzieć sobie podczas 15. Nocy Kulturalnej podczas wydarzenia „Pejzaż dźwiękowy Częstochowy” w Ośrodku Promocji Kultury.

„Pejzaż dźwiękowy Częstochowy” to amatorski projekt, wyrastający z prostej fascynacji miejską audiosferą i (nie)zwykłymi dźwiękami otoczenia. Bo tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, ile niesamowitych odgłosów nas otacza i towarzyszy w ciągu dnia. Ilu z nich nie słyszymy, lub zagłuszamy i nie chcemy słyszeć. A jest to doświadczenie, przed którym trudniej uciec niż przed obrazem oraz trudniej uchwycić i zatrzymać na dłużej w pamięci.

Wydarzenie zostanie dodatkowo wzmocnione całonocnymi wrażeniami kulturalnymi, dlatego będziemy mogli nie tylko dać wytchnienie swoim uszom, ale również usłyszeć po prostu to, jak brzmi Częstochowa, jakimi dźwiękami do nas przemawia, a być może również jaki jest stopień natężenia hałasu poszczególnych miejsc. Aura nocy pozwoli skupić się na tym, co słyszymy, bez rozpraszania się i skupiania na pozostałych zmysłach.

Projekt nie ma jednak na celu dokładnego udokumentowania audiosfery miasta, ani też stworzenia kompleksowego obrazu dźwiękowego. Jest to jedynie próba zwrócenia uwagi na zjawisko soundscape i field recordingu oraz przedstawienie pejzażu dźwiękowego wybranych miejsc, pośród których znajdują się częstochowskie Aleje, Plac Biegańskiego, Promenada Niemena, Błonia Jasnogórskie, częstochowski zabytkowy tramwaj czy też Parki im. Stanisława Staszica i Trzeciego Maja, a może nawet więcej… O tym przekonamy się już podczas 15. Nocy Kulturalnej.