5. Noc Kulturalna

MUZYKA

18:00 Regionalny Ośrodek Kultury, ul. Ogińskiego 13a
koncert muzyki hiszpańskiej – zespół Viva Flamenco

od 18:00 Szafa Gra, Al. NMP 37
koncert zespołu Liarman
koncert zespołu Break Maszyna
koncert zespołu Sumaluche

19:00 Filharmonia Częstochowska – sala koncertowa, ul. Wilsona 16
Wieczór w szkocką kratę
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Joanny Piaścik i Jakuba Chrenowicza
zespół Częstochowa Pipes and Drums

od 19:00 Klub Muzyczny TRAMWAJ, Al. Niepodległości 11
Alternative Tour of Tramwaj
koncerty zespołów: Defloracja, Radical Garaża, Simply Emotion, Noise Dicks, Vena Valley, Yellow Tree
rockoteka – DJ Orkus

od 20:00 Klub Jazzowy Paradoks, ul. Wilsona 16
koncert zespołu Freeman (20:00)
koncert zespołu The Hard Rocket (22:00)

od 20:00 Trauma Pub, Al. NMP 43
koncert zespołu Rise Up
koncert JABBADUB
koncert zespołu Natural Traszysz

od 20:00 Muzyczne Podwórko, Al. NMP 29
Problematic Orchestra – suburbia of funk muzyczny set
koncert zespołu Elephant Stone ( 21:30)
koncert trio Waglewski – Fisz – Emade (23:00)
koncert zespołu Jarex & Pankracy Band (01.00)
Pankracy Soundsystem ( 02:30)

20:00 – 3.00 Galeria Teatr From Poland, Al. NMP 2
Muzyczny Przekładaniec
gwiazda wieczoru – Cała Góra Barwinków (1:30)

od 20:30 Klub Muzyczny „Dzikie Wino”, ul. Jasnogórska 13
koncerty zespołów Ebola Cereal i Mouga
After Party – rockoteka (23:30)

21:00 Jazz Klub ASK, Al. NMP 61
Gitarowe spotkania z bluesem ( koncert)

21:00 Cafe Belg, Al. NMP 32
Noc Elektroniki: Nejmano Projekt – Noise Ambient, Minoo – Jazz Ambient, Eta Carinae, Johnny Brooklyn – Indie Electro

21:00 Pub Zebrano, Al. NMP 53 (dziedziniec)
Clubbing PRL-u, czyli house music kontra disco and funk vol. IV

22:00 Muzeum Częstochowskie – Ratusz
Koncert kameralny
skrzypce – Ondrej Janoska (Słowacja) – stypendysta Centrum Herberta von Karajana w Wiedniu
fortepian – Jeanne Mikitka (Austria)

22:00 Klub Rura, Al. NMP 38
DJ Maja
Bad Community

od 22:00 Muzeum Pielgrzymowania – balkon, Al. NMP 47
Arie z oper i operetek
Michał Masłoń – tenor (22:00)
Angelina Roch – alt (23:00)
Małgorzata Stańczyk – sopran (24:00)

24:00 Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Śląska 20
koncert zespołu MISTIC

WYSTAWY

10:00 – 21:00 Galeria Teatr from Poland, Al. NMP 2
Noc Tysiąca Jeden Fot – plenerowe działanie w przestrzeni miejskiej – wystawa fotografii ze wszystkich edycji Nocy Kulturalnej

16:00 – 24:00 Biblioteka Publiczna im. dra Wł. Biegańskiego, Al. NMP 22
Opowieści z Narnii i Tajemniczy ogród – wystawa prac dzieci uczestniczących w rodzinnych plenerach malarskich w czasie 3. i 4. Nocy Kulturalnej

17:00 Restauracja EDO, ul. Kopernika 22
wystawa linorytu kolorystycznego Ryszarda Czopa

17:00 – 1:00 Miejska Galeria Sztuki, Al. NMP 64
wernisaż wystawy Kino. Sztuka (17:00)
Powrót Wiernych kinomanów – instalacja plastyczna Elżbiety Chodorowskiej (18:00 – 1:00)

18:00 – 24:00 Muzeum Częstochowskie – Ratusz, Plac Biegańskiego
Gabinet Wybitnych Częstochowian – otwarcie wystawy poświęconej żużlowcowi Bronisławowi Idzikowskiemu, pt.: Bronka Idzikowskiego przerwany wyścig. Otwarcie wystawy połączone ze spotkaniem z Markiem Soczykiem, współautorem wystawy (20:00)
Dzieje miasta Częstochowy – stała wystawa historyczna
W świecie dawnych żaglowców – otwarcie wystawy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (21:00)
„HI-TECH ART’ 2008”, Sztuka Zaawansowanych Technologii
- wystawa przygotowana w ramach obchodów Dnia Hutnika – ISD Huta Częstochowa

18:00 – 24:00 Muzeum Częstochowskie – Pawilon Wystawowy, Park Stanisława Staszica
Indonezja, przyroda i ludzie – wystawa ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Twórczość Stanisława i Wojciecha Barylskich – wystawa ze zbiorów własnych i wypożyczonych od osób prywatnych
Z pracowni pomorskich twórców ludowych – wystawa ze zbiorów Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie

18:00 – 24:00 Muzeum Częstochowskie – Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Park Stanisława Staszica
wystawa stała poświęcona historii górnictwa rud żelaza w Częstochowie

18:00 – 24:00 Muzeum Częstochowskie – Muzeum Pielgrzymowania, Al. NMP 47
Pielgrzymki i sanktuaria na dawnej pocztówce – kolekcja prof. Antoniego Jackowskiego
Medalik, książeczka, obrazek… historia dewocyjna Częstochowy
wystawa fotograficzna Zbigniewa Burdy
150-lecie objawień w Lourdes (17:00)
1966 – Milenium kontra1000-lecie – wystawa z IPN, od. w Katowicach
Częstochowa wśród Europejskich Ośrodków Pielgrzymkowych
wystawa jubileuszowa Poczty Polskiej

18:00 – 24:00 Muzeum Częstochowskie – Galeria Malarstwa i Rzeźby XIX i XX w., ul. Katedralna 8
spotkanie z Piotrem Krasnym przedstawicielem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie nt. (18:00)
Sztuka okresu Młodej Polski – wystawa stała
Sztuka Częstochowy XIX i 1. połowy XX wieku – wystawa stała
Polska sztuka nowoczesna i awangardowa – wystawa stała
Malarstwo Stanisława Rodzińskiego – wystawa czasowa

18:00 – 24:00 Muzeum Częstochowskie – Zagroda Włościańska, Park Stanisława Staszica
Kultura ludowa okolic Częstochowy – wystawa ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego
Kolekcja lalek Stanisławy Sowińskiej w stylizowanych strojach historycznych i ludowych

18:00 Galeria Groovy, Al. NMP 53
wernisaż wystawy fotografii Karoliny Lebert

19:00 Cukiernia A. Blikle, Al. NMP 47
międzynarodowa wystawa fotografii

19:00 Galeria Teatr From Poland, Al. NMP 2
OKO W OKO – 21 najlepszych zdjęć z Nocy Kulturalnych – otwarcie wystawy

19:00 Galeria Kredyt 0%, ul. Krakowska 11/8
golc&menc – instalacja Pauliny Menc i Katarzyny Golc

20:00 – 24:00 Regionalny Ośrodek Kultury, ul. Ogińskiego 13a
The Hermitage/ Pustelnia – wystawa fotografii Mateusza Torbusa

23:00 – 1:00 podwórko Galerii Teatr From Poland, Al. NMP 2
Struktura Natury – instalacja rzeźbiarska w układzie fire show

TEATR

18:00 Plac Biegańskiego
Power of Love –happening Teatru From Poland i Teatru Którego Być Nie Powinno

21:00 – 24:00 Aleja Najświętszej Maryi Panny
pokazy szczudlarskie i żonglerskie – Teatr Dwoje

21:00 Teatr im. A. Mickiewicza – podwórko, Dąbrowskiego 14 (wejście od ul. Jasnogórskiej, koło Teatru i Deutsche Banku)
Pierwszy raz – przedpremierowa próba spektaklu w reż. Tomasza Mana

22:00 III Aleja Najświętszej Maryi Panny
Sytuacja Komercyjna – spektakl Grupy Teatralnej Kolektyw

24:00 Klub Jazzowy Paradoks,ul. Wilsona 16
występ grupy teatralnej Mail Aimee

FILM

21:00 Ekran przed Miejską Galerią Sztuki, Al. NMP 64
Nocka Dobranocka – projekcja popularnych dobranocek

22:30 – 1:00 Ośrodek Kultury Filmowej, Al. NMP 64
Noc z Chaplinem – projekcja odnowionych wersji filmów z historii kina : „Brzdąc” i „Dyktator”

LITERATURA

18:00 – 24:00 Muzeum Częstochowskie –Dom Poezji Haliny Poświatowskiej, ul. Jasnogórska 23
wystawa stała poświęcona życiu i twórczości literackiej poetki
czytanie poezji Haliny Poświatowskiej w wykonaniu aktorów

CIEKAWE PROPOZYCJE

od 10:00 Klub Muzyczny „Dzikie Wino”, ul. Jasnogórska 13
Dzień Komiksu
mini giełda komiksu
konkurs wiedzy o komiksie (12:00-19:00)
sentymentalna podróż – komiksy TM SEMIC – prowadzi Motyl (14:00)
spotkanie z Pawłem Timofiejukiem (16:00)
spotkanie z Jerzym Szyłakiem (18:00)
konkurs na najlepszą treść komiksu

15:00 II Aleja Najświętszej Maryi Panny
warsztaty Street Art’u

20:00 Pałac Ślubów, ul. Focha 19/21
Papierowy Recykling – pokaz mody papierowej
koncert orkiestry Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego pod dyrekcją Krzysztofa Pośpiecha

20:00 Restauracja Bavarianhaus, Al. Wolności 19
Pokaz warzenia piwa domowego

22:00 Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1
Noc Kabaretowa
STENDapKOMEDY – Kabaret From Poland (22:00)
Kabaret Klinkiernia z Będzina (23:30)
Kabaret Młodych Panów (1:00)

23:00 Restauracja EDO, ul. Kopernika 22
pokaz japońskiej sztuki kulinarnej – Mata Haraguchi

IMPREZY DLA DZIECI

11:00 – 14:00 Galeria Teatr From Poland, Al. NMP 2
warsztaty cyrkowo-żonglerskie dla dzieci i młodzieży – Teatr Tancerzy Ognia SERAFINI

12:00 – 16:00 Galeria Teatr From Poland, Al. NMP 2
Malarstwo emocji. Żywioły: ziemia, woda, ogień, wiatr – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży

16:00 – 19:00 Skwer Solidarności przy fontannie między ulicami Śląską, Waszyngtona, Nowowiejskiego
Jaś i Małgosia – malarski plener rodzinny inspirowany tekstami literackimi czytanymi przez Antoniego Rota, aktora Teatru im. A. Mickiewicza przy współpracy ze studentami Plastycznej Edukacji Artystycznej AJD pod opieką dr Edyty Cieślik-Moczek
Garncarze z Garnka – warsztaty i wystawa prac ceramicznych

17:00 – 19:30 Miejska Galeria Sztuki, Al. NMP 64 – pod filarami
Kadry i obrazki- otwarte warsztaty plastyczne dla dzieci nawiązujące do sztuki filmowej –prowadzenie dr Edyta Cieślik-Moczek i studenci edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych AJD

18:30 – 1:00 Miejska Galeria Sztuki, Al. NMP 64 – Sala Śląska
W kostiumie – zabawa dla dzieci i dorosłych w przebieranie się w kostiumy teatralne i filmowej