8. Noc Kulturalna

18.00 ZAPALAMY 8. NOC KULTURALNĄ
Al. NMP 63, obok Dziewczynki z gołębiami 
„Balony w niebo” – Fundacja Fenix
Hejnaliści

MUZYKA

18.00 Klub Politechnik, Al. Armii Krajowej 23/25
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Częstochowa

18.30-2.00 Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1

Marimba solo – recital Marii Pięty (18.30)
Koncert zespołu Drake – promocja najnowszej płyty „Legenda” (21.00)
Koncert muzyki elektronicznej: Steve Nash (Live) & Pillow (Visuals) (00.30)

18.30 Kawiarnia Montmartre, Al. NMP 31
Koncert zespołu Perspektywa (18.30)
Koncert młodych solistów częstochowskich: Kamil Klama, Adam Świąć, Przemek Wosiński, Klaudia Kulinicz (19.30)
Jam session (01.00)

18.45 i 19.45 Muzeum Częstochowskie, Galeria Dobrej Sztuki, Al. NMP 47
Koncert balkonowy – Kwartet trębaczy

19.00 Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Śląska 20
„Barok przy świecach, czyli sztuka światłocienia”
Koncert Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego
Adam Hutyra – recytacje

19.00-2.00 Klub Zero, Al. Niepodległości 11
„Gitarowa Noc w Zero”
Projekcja koncertu „Guitar Heros Sevilla 1992″ (19.00)
Koncerty: Michał Walczak, Krzysiek Niedźwiecki, Michał Maliński, Robert Czyż, 
Michał Dworecki, Marcin Pożarlik oraz niespodzianka (21.00)
Gwiazda wieczoru (00.30)

19.00-02.30 Teatr from Poland, Al. NMP 2

Koncertowa Scena:
Projekt bębniarski  Afreedrums (19.00)
Underdampt System – modern progressive (19.30)
Al Dżazira – rock alternative (20.20)
Fabryka Kości – rock metal (21.10)
Sugerowana Cena Detaliczna – punk rock (22.00)
W dwie strony – ska, punk, reggae (22.50)
Accident on Stage – rock (23.40)
Barbie Dolls – glamour punk (00.30)
Krzyż Kross – electro, disco, punk (01.20)

19.00-06.00 Muzyczne Podwórko, Al. NMP 29
„Gwiazdy w świetle nocy” – plenerowe koncerty zespołów:
Substytut (19.00)
Toxymoron (20.00)
Apteka (22.00)
Fire Show – artystyczny pokaz żywego ognia z elementami sztuki teatralnej
tańca i żonglerki – grupa „Aire” (23.30)
Robert Brylewski & Trudna Młodzież (00.30)
Tasty Tunes – taneczna impreza muzyczna w rytmach funky, soul i hip-hop – gra robak2światy (02.00)

20.00 Carpe Diem Klub, Al. NMP 29
„Muzyczne promieniowanie” – taneczna impreza z DJ’em

20.00 Scena plenerowa przed IV LO im. Sienkiewicza, Al. NMP 56
„ZYKAMU ZYKAMU ZYKAMU dotyka światła” – koncert zespołu Pablopavo i Ludziki
Organizator: Regionalny Ośrodek Kultury

20.00-23.30 Tawerna Hooper Bay, Al. NMP 35
Koncert zespołu Canau (20.00, 21.00, 22.00, 23.00)

20.00-24.00 Klubokawiarnia Duquesa, Al. NMP 32/22
„Zaułek Saksofonów” – koncert jazzowo-bluesowy Jarosława Woszczyny (20.00, 21.00, 22.00, 23.00)

20.00-04.00 Ogród Podróży Artystycznych, Klubokawiarnia Tam Tam, Plac Rady Europy, Al. Wolności 19
Koncert Talking Drum’s (18.00, 19.45, 20.30, 21.15)
Akademia Tam Tam. Warsztaty perkusyjno-artystyczne – prowadzenie Piotr Jackson 
Wolski (18.30-19.40 bębny i śpiew, 20.00-20.25 taniec)
Częstogroove. Bicie rekordu w największej ilości osób grających na bębnach – Piotr Jackson Wolski (20.45-21.00)
Sound system: Mamadou Diouf, Piotr Jackson Wolski, Mohamed M’bow (22.00)

21.00 Hormon Cafe, Al. Wolności 2/4
„Electro Lumen” – muzyka electro/breakbeat/dubstep: BC (Gangsteppaz / Flip Da Floor), FATCUT (Flip Da Floor), SH JACK (Kraken)
Support lokalny: NOIS, OZY
Wizualizacje: VJ The Best

21.00 Zyg Zag Pub, Al. NMP 28
„Trip to electric”: Dub Exciters, Świat Patrzy, SAMBATTACK

21.00-04.00 Iluzja – Alamo Music Club, Al. NMP 12b
„Iluzjonista” – muzyka elektroniczna: hitechsoulz oraz chaffy clash
Wizualizacje: VJ Jacobsen

21.00-06.00 Klub Rura, Al. NMP 38

„Z muzyką przez światło”
Michell Phunk (21.00)
Ogród niespodzianek (22.00-06.00)
Ace of Space (23.00)
Maximilian Skiba (00.30)
Wizualizacje: Vj Debst

22.00 Konduktorownia, ul. Piłsudskiego 34/36
Występ Dj-ski Disco Mafia & liveACT: PCTV

22.00-5.00 Café Belg, Al. NMP 32
„Lightino night”
New Latin Jazz Band (22.00) 
Chłopcy Kontra Basia (01.30)
DJ Unitra Fonica ( 03.00) 

23.00 Mr. Boston Pub, ul. Lelewela 2
Impreza w stylu „Cinema”

WYSTAWY

15.00-24.00 Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego, Al. NMP 22
„Czerwony Kapturek” – wystawa prac dzieci uczestniczących w Plenerze rodzinnym 7. Nocy Kulturalnej

18.00 Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1
„Falling in love in Italy” – wernisaż wystawy fotografii z kalendarza Lavazza połączony z degustacją kawy

18.30-02.00 Miejska Galeria Sztuki, Al. NMP 64
„Fenomen kolekcji” – niezwykłe zbiory częstochowskich kolekcjonerów (18.30-2.00)
„Low Life” – wystawa Monstfura (18.30-2.00)
„Monstfur akcja!” (01.00-2.00)

18.30-02.30 Teatr from Poland, Al. NMP 2
„MaTMaT” – Szachowy kosmos – instalacja z wykorzystaniem malarstwa, rysunku, 
      fotografii, grafiki i rzeźby różnych twórców (18.30)
„W Twoje oko…” – prezentacja tkanin Elżbiety Chodorowskiej, fotografii Roberta Szkiela, 
      malarstwa Altei Leszczyńskiej, Moniki Machnik, Marty Mazurek, Olgi i Urszuli 
      Chodorowskiej, Rene Oparta, projektu Monstfur oraz instalacja Anity Grobelak (19.00)

18.30-04.00 Kawiarnia Montmartre, Al. NMP 31
„Końcówka kolekcji” – zbiorowa wystawa prac artystów: Monstfur, Robert Jałoński, Adam Kaniowski, Bartek Sawka, Natalia Zielińska, Monika Laskowska

19.00 Carpe Diem Klub, Al. NMP 29
„Świetlistość” – wernisaż wystawy prac na papierze światłoczułym Małgorzaty Mizery-Króliszewskiej

19.00 Muzeum Częstochowskie, Pawilon Etnograficzny, Park  St. Staszica
„Barwy Indii” – wernisaż wystawy ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

20.00-01.00 Konduktorownia, ul. Piłsudskiego 34/36
Wernisaż grafik Julii Panek, Joanny Sikorskiej i Panasa Tadasa przygotowany przez Fundację Fenix

22.00-02.00 Muzeum Częstochowskie

„Ciemności kryją papier” – zwiedzanie wystaw z latarkami:

„W lustrzanym odbiciu” – ekspozycja grafik (Galeria Malarstwa i Rzeźby, ul. Katedralna 8) 
„Przydrożne przenośnie – od słowa na papierze, do przenośni z papieru” – ekspozycja 
      papierowych lalek autorstwa Mirosławy Truchty-Nowickiej (Ratusz, Al. NMP 45)

Wystawy prezentowane w poszczególnych obiektach Muzeum Częstochowskiego: Ratuszu, Galerii Dobrej Sztuki, Domu Poezji, Pawilonach Wystawowych w Parku St. Staszica, Galerii Malarstwa i Rzeźby, Rezerwacie Archeologicznym, czynne w godz. 18.00-24.00. Wystawy programowe prezentowane w Miejskiej Galerii Sztuki czynne w godz. 18.30-02.00

TEATR I LITERATURA

18.30 Iluzja – Alamo Music Club, Al. NMP 12b
„Pocałujcie mnie wszyscy” – spektakl Grupy Teatralnej „SKT naJana” 

18.30-20.30 ALA Autorskie Liceum Artystyczne i Akademickie, ul. Nadrzeczna 5
„Światło i słowo” – warsztaty literackie

18.30-04.00 Kawiarnia Montmartre, Al. NMP 31
„Teatr Impro”: Klaudia Kulinicz, Monika Laskowska i Natalia Wolska

19.00 G18, ul. Garibaldiego 18
„Tlen” – spektakl Iwana Wyrypajewa w reż. Julii Liszewskiej

19.00 i 22.00 Teatr im. A. Mickiewicza, ul. Kilińskiego 15, 
Scena kameralna, ilość miejsc ograniczona (118)
„Znikomość” – spektakl w reż. André Hübnera-Ochodlo

21.00 III Aleja NMP, obok Dziewczynki z gołębiami
„Światełko” – Performance Teatru Integracyjnego ALA

21.00 Klub Politechnik, Al. Armii Krajowej 23/25
„Dziewczyna z pomarańczami” – spektakl taneczny w reż. Włodzimierza Kucy

21.30-23.30 III Aleja NMP
„Żywe pomniki świetliste” – Narybek from Poland

22.00-24.00 Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego, Al. NMP 22
„Trup pod latarnią a może w Bibliotece” – spotkanie z Mariuszem Czubajem

FILM

22.00-01.00 Cinema City „Wolność”, ul. Kościuszki 5
„Letnie TRAILOWANIE” – maraton zwiastunów śmiesznych, strasznych i ogólnie odjechanych (22.00, 23.00, 24.00)

22.30-01.50 Ośrodek Kultury Filmowej – Kino Iluzja, Al. NMP 64
Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy (zestaw filmów krótkometrażowych) (22.30 – 23.50)
Amerykański Film Reklamowy (zestaw klipów) (1.00 – 1.50)

23.00 Kawiarnia Montmartre, Al. NMP 31
Pokaz filmów: „La dernier affaire de lavalise” w reż. Mateusza Fryca oraz film bez tytułu w reż. Bartka Sawki

CIEKAWE PROPOZYCJE

18.00-3.00 Aleja NMP, Stowarzyszenie Cz-Art
„Czart w wielkim mieście” – Szukajcie naszych atrakcji
Świet(l)na  III Aleja (21.20)
Pimp my chair
Nocnik, czyli dziennik z nocy Władysława Biegańskiego – II Al. NMP
Jaśnie oświecona Marysia – III Al. NMP
Stój bo strzelam – II Al. NMP

18.30-20.00  Altana w Parku St. Staszica
Pokaz i warsztaty salsy (18.30) i reaggeton (19.30) – prowadzi Mira/ Częstochowskie Centrum Sztuk Walki
Pokaz i warsztaty street dance (19.00) – prowadzi Tomek Skalski/ Studio Tańca 
i Ruchu Impact

18.30-24.00 Pub Trauma, Al. NMP 43
„Rzuć światłem – Led Throw”
warsztaty przygotowawcze (18.30)
akcja street art (22.00) 

19.00 Mr. Boston Pub, ul. Lelewela 2
Wygrane marzenia, czyli konkurs barmański kobiet

19.00-21.30 Planetarium IF AJD, Al. Armii Krajowej 13/15
„Dwa szkiełka” – pokaz (19.00, 20.00, 21.00)
ekspozycje i prezentacje optyczne w Instytucie Fizyki

19.00-24.00 
„aTrakcja” – jeżdżący zabytkowy tramwaj z wystawą zbiorową częstochowskich artystów w aranżacji Tomasza Kosińskiego i Marty Frej

19.00-03.00 Szklanka Filiżanka, Al. NMP 50
Spotkanie z artystą i sportowcem 
Wspólne malowanie z Tomaszem Sętowskim 
Mistrz w zasięgu ręki – spotkanie ze Sławomirem Drabikiem

19.30 Scena plenerowa przed IV LO im. Sienkiewicza, Al. NMP 56
Wręczenie nagród w konkursie „Najładniejsza kawiarenka letnia 2011″

20.00 I Aleja NMP
„The love carpet” – Porysujmy!

20.00 i 22.00 Muzeum Częstochowskie, Galeria Dobrej Sztuki, Al. NMP 47
„Na ramię broń!” – pokaz grupy rekonstrukcyjnej – prezentacja ekwipunku i broni na żywo – Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa w barwach 27. Pułku Piechoty

20.00-23.30 Muzeum Częstochowskie, Willa Generała, Al. Wolności 30
„Budynki willowe w Częstochowie na początku XX wieku. Architektura i mieszkańcy” – wykład Juliusza Sętowskiego ilustrowany przeźroczami – Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy (20.00)
„What do you want, madamme? –  podróżowanie po Azji i Afryce lokalnymi środkami transportu – sposób na poznanie kultury” – slajdshow Justyny Sromek – antropolożki, pisarki, podróżniczki – Centrum Promocji Twórczości Młodych (22.00)

20.30 Altana w Parku St. Staszica
Casting na prezenterkę lub prezentera czewa.tv

21.20 II Aleja NMP
„Jaśniepaństwo” – instalacja świetlna Szymona Motyla

23.00 Park St. Staszica
„Zobacz” – wspólna instalacja świetlna Anny Biernackiej i publiczności
 
00.00 Plac Rady Europy, Al. Wolności 19
„Iluminacja” – projekt Stowarzyszenia Cz-Art i Klubokawiarni Tam Tam 

IMPREZY DLA DZIECI

16.00-18.00 Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego
„Książę i żebrak” – Promienisty Rodzinny Plener Malarski 
Skwer Solidarności – prowadzą Antoni Rot i Tadeusz Rzeźnik
Biblioteka, ul. Krasińskiego 4 – prowadzi Sylwia Oksiuta
Biblioteka, Al. Pokoju 16 – prowadzi Agata Ochota-Hutyra
Biblioteka, ul. Księżycowa 2 – prowadzi Sebastian Banaszczyk

20.00-22.00 Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego, Oddział dla Dzieci i Młodzieży
ul. Kościuszki 4
„Gwiazdy świecą, migają… czytają” – czytają znani częstochowianie, m.in. autorka książek dla dzieci, malarka Małgorzata Sętowska, poetka i malarka Alicja Nowak, miłośnik i znawca zwierząt Robert Drogosz.