9. Noc Kulturalna

INAUGURACJA
18.00 Plac Biegańskiego
Żywioły – inscenizacja uczniów Autorskiego Liceum Artystycznego i Akademickiego w reż. Kamili Szymczyk-Brzykcy z towarzyszeniem grupy perkusyjnej L’ombelico del Mondo i Stowarzyszenia CZ-ART – przemarsz III. Al. NMP do Parku Stanisława Staszica

MUZYKA
18.00-4.00 Teatr from Poland, Al. NMP 2
Koncerty:
Fabryka Kości (18.00)
Ampera – rock (18.50)
Menhor – metal, rock, rap (19.40)
Zegarmistrz Czasu – folk, rock, ska (21.00)
El.pank.el (23.00)
Farben Lehre – gwiazda wieczoru (00.20)
ogniste after party – Dj Unitra Fonica (02.30)

18.30 Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Śląska 20
Muzyka żywiołów – koncert Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Koska

19.00 Hormon Café, Al. Wolności 2/4
Etno-Break z wizualizacjami żywiołów i brzmieniem bębnów: DJ MK Fever, Edeedee, VJ Debst

19.00 Cafe Belg, Al. NMP 32
Marco Finito New Romantic & Eightees DJ set

19.30 Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego, Al. NMP 22
Bajzel w Bibliotece – koncert

20.00 i 21.00 Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1
Koncert laureatów I Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem Warszawa 2012
Marta Kowalczyk – skrzypce, Łukasz Chrzęszczyk – fortepian (laureaci I nagrody) (20.00)
Magda Bojanowicz – wiolonczela, Piotr Kopczyński – fortepian (laureaci II nagrody) (21.00)
Organizatorzy: Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater

20.00-3.00 Red Café, ul. Dąbrowskiego 3
Młode Talenty: Maria Markowska, Ewelina Mandrykin, Ewelina Wożniak, Adam Sikorski (20.00)
Ewa Kłosowicz – wokal, Kuba Będkowski – instr. klawiszowe (21.30)
Angelika Kiepura – wokal, Jurek Konieczek – instr. klawiszowe, Seweryn Miemiec – bas, Jacek Sroka-Ritau – gitara (22.30)
Iga Kozacka – wokal, Michał Ostalski – instr. klawiszowe (23.30)
Metro Live: Ryszard Kula – gitara, wokal, Dawid Kula – gitara, wokal, Cezary Hoffman – instr. klawiszowe, wokal, Anna Bińczyk – wokal, Janusz Szymanek – perkusja (00.30)

20.00 Mr. Boston Pub, ul. Lelewela 2
Walka o wodę, czyli Mad Max w Bostonie – klimaty muzyczne w wydaniu Senior Pancho & Prescot – Dobre Rytmy

20.00 Muzeum Haliny Poświatowskiej, ul. Jasnogórska 23
Śpiewamy poezję: Barbara Wierzbicka (sopran), Jacek Stawiarski (fortepian)

20.30 „Szafa Gra” Klub Kawy i Muzyki, Al. NMP 37
Gra żywiołów – koncert Modern Electric Trio z Wrocławia z projekcją multimedialną

21.00 Sala teatralna IV L.O. im. H. Sienkiewicza, Al. NMP 56
STOLIK – koncert grupy Karbido. Organizator: Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

21.00 Kościół św. Jakuba Apostoła, ul. Kilińskiego 8
Koncert chóralny
„Basilica Cantans” Chór Archikatedry pw. Św. Rodziny pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego
„Trzecie Piętro” Chór Akademii im. Jana Długosza pod dyrekcją Przemysława Jeziorowskiego

21.00 Klub Rura, Al. NMP 38
Hello to Ziemia: Viadrina, Thomas Langner, Severin Kvazniak, Philipp Kosel, Jakob Salander, VJ Debst

21.00-4.00 Podwórko Pan Wu, Al. NMP 28
Fire burn! Kulturalna Nocna Dub Sesja
Zebra (21.00)
Rise Up! Sound System (22.30)

21.30 Kawiarnia „Słodko-Gorzki”, ul. Kilińskiego 5
Cezik & KlejNuty – Kameralny Akt Solowy

22.00 Parking – Teatr Muzyczny, Al. Kościuszki 1,
Noc żywiołowego jazzu
Magdalena Syposz – śpiew, Daniel Pomorski – trąbka, Łukasz Kluczniak – saksofon, Michał Rorat – fortepian, Kuba Dworak – kontrabas, Frank Parker – perkusja (22.00)
Wojtek Fedkowicz Noise Trio (23.00)
Underground Party – Muzyka Artystów Podziemia (00.30)
Organizator: Stowarzyszenie Jazzowe w Częstochowie i Klub ZERO

22.00-3.00 Park Stanisława Staszica, Altana
Powietrzny Clubbing – muzyka elektroniczna
DJ No Mercy (22.00)
Steve Nash & Pillow On A Mission, Szczepan Pospieszalski – trąbka, Max Mucha – bas, Mateusz Kluźniak – bębny (00.30)
Organizator: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

22.30-3.00 Podwórko Al. NMP 32 – Cafe Belg i Duquesa
Pustki – koncert z balkonów kamienicy (22.30)
Recycling Band z Krakowa (00.30)

23.00 Muzeum Częstochowskie – Galeria Dobrej Sztuki, Al. NMP 47
Patrząc na Wenus – koncert balkonowy: Katarzyna Jakóbczyk (sopran), Michał Biel (fortepian)
Organizator: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

23.30 Centrum Promocji Młodych – Willa Generała, Al. Wolności 30
Przypływy – recital wiolonczelowy Marty Kotaszewskiej, VJ Pillow – wizualizacje

00.00-02.00 Strefa kibica – Plac Biegańskiego
Maraton fortepianowy: Michał Biel, Mateusz Kurcab, Michał Rot, Jakub Staniszewski
Organizator: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

TEATR i LITERATURA

18.45 Park Stanisława Staszica, Altana
Akcja-TeatReakcja: Stworzenie świata – NIE/Tolerancja na ŚWIAT/ło przygotowana we współpracy z dziećmi z Domu Małego Dziecka oraz Dziećmi z Ośrodka Wychowawczo-Rewalidacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Niedowidzącej – Sylwia Oksiuta

19.00 Klub Politechnik, Al. Armii Krajowej 23/25
Sprzedawca marzeń – spektakl taneczny Częstochowskiego Teatru Tańca Włodzimierza Kucy

19.30 III Al. NMP, obok Cepelii
Mecz żywiołów – akcja uliczna Teatru Integracyjnego ALA

20.00 III Al. NMP
Ekonomia słowa – recytatorska akcja uliczna uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych

20.30-23.30 Teatralne Podwórko Al. NMP 2 – Teatr from Poland
Ogień namiętności – spektakl w reż. Wojciecha Kołsuta, z kompozycją malarską, ogniem i efektami pirotechnicznymi (20.30)
Żywioły miłosne – czyli Lo-Ve po zmierzchu – spektakl ze smokiem w tle Częstochowskiej Grupy Kowadło w reż. Wojtka Kowalskiego, do tekstu Władysława Sikory z Kabaretu POTEM (22.30)

21.30 Muzeum Częstochowskie – Ratusz, Al. NMP 45
Między nami dobrze jest – spektakl na podstawie dramatu Doroty Masłowskiej koła teatralnego Zespołu Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego

22.30 Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1
Agata szuka pracy – spektakl Teatru Politechniki Częstochowskiej w reż. Mariana Florka

WYSTAWY

18.00 Park 3 Maja
Sudan. Potrzeba wody – fotografie Wojciecha Grzędzińskiego – wystawa Polskiej Akcji Humanitarnej
Organizator: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

18.00 Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1
Loyd The Magic Experience – wernisaż wystawy fotografii z kalendarza herbaty Loyd połączony z degustacją herbaty
Małosolna nr 5 – wernisaż wystawy prac Marty Frej i Anny Wójcik

18.00-22.00 Regionalny Ośrodek Kultury, ul. Ogińskiego 13a
Trzy kolory – wernisaż wystawy fotografii Jolanty Rycerskiej

18.00-22.00 Muzeum Częstochowskie – Ratusz, Al. NMP 45
Do Broni! – wystawa obrazów, fotografii i pamiątek związanych z przedwojennym Wojskiem Polskim – podróż w czasie ze Stowarzyszeniem Historycznym Reduta Częstochowa

18.00-00.00 Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego, Al. NMP 22
Książę i żebrak – wystawa prac dzieci uczestniczących w Promienistym Plenerze Rodzinnym 8. Nocy Kulturalnej

18.00-1.00 Park 3 Maja
Czart idzie na żywioł
Zaparkowani – czarcia instalacja przestrzenna

18.00-4.00 Cafe Belg, Al. NMP 32
Wystawa malarstwa Marty Powązki

18.30 Park Stanisława Staszica
Żywioły – wernisaż wystawy fotografii uczniów Autorskiego Liceum Artystycznego i Akademickiego ALA

19.00 Konduktorownia, ul. Piłsudskiego 34/36
Wątki Maryjne w twórczości – wernisaż wystawy malarstwa i grafiki: J. Łydżby, A. Rokowskiego, A. Markowskiego, S. Perczak, J. Sztuki, M. Snarskiej, W. Zaręby, T. Lubaszki, W. Ratusińskiego
Referat Konrada Ludwickiego przedstawi Sebastian Banaszczyk
Kurator: Piotr Dłubak
Koncert towarzyszący: Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus”

19.15 Teatr from Poland, Al. NMP 2
Ona i on – wystawa zbiorowa malarstwa i fotografii

20.00-2.00 Miejska Galeria Sztuki, Al. NMP 64
Materie Persony: Ekstremalna moda Haliny Mrożek – Sala Śląska (20.00-22.00 prezentacja ożywionych rzeźb-kostiumów)
Sztuka komiksu? – Sala Poplenerowa
Raz na kolorowo! Etnodizajn i inspiracje etnograficzne w sztuce współczesnej – Sala Gobelinowa

Wystawy prezentowane w poszczególnych obiektach Muzeum Częstochowskiego: Rezerwacie Archeologicznym, Galerii Malarstwa i Rzeźby XIX i pierwszej poł. XX w. czynne w godz. 18.00-22.00, w Ratuszu, Galerii Dobrej Sztuki, Domu Poezji, Pawilonach Wystawowych w Parku St. Staszica czynne w godz. 18.00-00.00. Wystawy programowe prezentowane w Miejskiej Galerii Sztuki czynne w godz. 20.00-2.00.

FILM

22.00-1.00 Cinema City „Wolność”, ul. Kościuszki 5
Letnie Trailowanie – maraton zwiastunów śmiesznych, strasznych i ogólnie odjechanych

23.00-2.00 Ośrodek Kultury Filmowej, Al. NMP 64
Generał – pokaz filmu niemego z muzyką na żywo Marcina Pukaluka (23.00) – Kino Iluzja
EUROSHORTS – Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy (23.30) – ekran plenerowy

00.30 Centrum Promocji Młodych – Willa Generała, Al. Wolności 30
Noc żywych trupów – projekcja filmu w reż. George’a Romero, USA, 1968 (96 min.)

IMPREZY (NIE TYLKO) DLA DZIECI

18.00-22.00 Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego
Cztery żywioły – woda
Hej! Żeglujże Żeglarzu… Rodzinny Plener Malarski – prowadzą Antoni Rot i Tadeusz Rzeźnik (16.00-18.00) – Skwer Solidarności
Cztery żywioły – ogień
Taniec ognia – występ zespołu „Motylki” Miejskiego Przedszkola nr 35, Ogniste warsztaty prowadzą Lidia Jasińska i Halina Nalichowska (19.00) – Filia biblioteczna, ul. Księżycowa 2
Cztery żywioły – powietrze
Jak statki po niebie – wystawa modeli samolotów – Filia biblioteczna, ul. Krakowska 46/50
Świetliki na wieczornym niebie – pokaz podświetlanych modeli latających – Plac im. Jana Pawła II (przed Katedrą)
Cztery żywioły – ziemia
Tajemnice ziemi w kilku odsłonach – zabawy z piaskiem, ziemią, gliną – prowadzą Elżbieta Bolkowska, Anna Łyko, Irmina Młynarczyk – Filia biblioteczna, ul. Kościuszki 4

18.00-23.00 Multicentrum „Zodiak”, Park Stanisława Staszica
warsztaty Okiełznać żywioły – ilość miejsc ograniczona, informacja tel. 34 3605631 (18.00)
gra twister Wojna żywiołów (21.00)

18.00-00.00 Dziedziniec Instytutu Plastyki Akademii im. Jana Długosza, ul. Dąbrowskiego 14
Zamaluj mnie – kartonowa instalacja Dominika Cierpiała, wspólne malowanie (18.00), prezentacja (23.00)

18.30 Kawiarnia „Słodko-Gorzki”, ul. Kilińskiego 5
Genesis – prezentacje o Ziemi

CIEKAWE PROPOZYCJE

18.00-21.00 III Al. NMP
Aleja Dobrego Smaku przygotowana przez Częstochowską Organizację Turystyczną

18.00 Seta i Galareta, ul. Waszyngtona 18 lok. 1
Ognista Woda PRLu – malowanie muralu w wykonaniu Monstfura

18.00 Plac Daszyńskiego
Ikarusy – instalacja Anity Grobelak

18.00-22.00 Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego – Filia biblioteczna, ul. Kościuszki 4
Cztery żywioły – ziemia: Wiszące ogrody – prezentacja kolekcji masek autorstwa Dominiki Radkowskiej

18.00-22.00 Muzeum Częstochowskie, Al. NMP 45
Do Broni! – podróż w czasie ze Stowarzyszeniem Historycznym Reduta Częstochowa, czyli warsztaty edukacyjno-historyczne:
komisja poborowa połączona z musztrą, prelekcja na temat umundurowania i wyposażenia przedwojennego Wojska Polskiego oraz walk w 1939 roku na terenie Częstochowy (18.30-19.30, 19.30-20.30, 20.30-21.30) – Plac Biegańskiego
pokaz filmu pt. Częstochowa 1939: Zapomniana bitwa (18.30, 19.30, 20.30) – Sala Reprezentacyjna w Ratuszu

19.00-1.00 Klub Plaża, ul. Kościuszki 14
Taneczne Żywioły – prezentacje i warsztaty z grupą „Snake Dance”

19.00-21.30 Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza, Al. Armii Krajowej 13/15
Pokazy Cuda wszechświata i Lodowe Krainy (19.00, 20.00, 21.00)

20.00-4.00 Mr. Boston Pub, ul. Lelewela 2
Walka o wodę, czyli Mad Max w Bostonie
Uzdatnianie wody – techniki przetrwania w sytuacjach realnego zagrożenia przedstawi Ekipa Survival Tech (20.00)
Żywiołowe Cocktaile – Drinki Molekularne – prezentacja z degustacją (21.00)

20.30 Skwer Solidarności
Czart idzie na żywioł
Bastoners – taniec z kijami

21.00 Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego – Filia biblioteczna nr 9, ul. Nowowiejskiego 15
Cztery żywioły – woda: Płyną słowa… slam poetycki – prowadzi Ilona Kowalska

21.00-23.00 Miejska Galeria Sztuki, Al. NMP 64
Etno-ziemia. Zasiej z nami wzór – plenerowa akcja ogrodniczo-artystyczna przed budynkiem MGS

22.00-1.00 Plac Biegańskiego
Nocne obserwacje nieba – Częstochowski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (w przypadku bezchmurnego nieba)

22.00-4.00 Plac Biegańskiego
Wniebowzięci – instalacja powietrzna Szymona Motyla

23.00 Muzeum Częstochowskie – Ratusz, Al. NMP 45
Jerzy Kędziora – żywioł – spotkanie z artystą w ramach jubileuszu 40-lecia pracy twórczej

23.30 Plac Biegańskiego
Taniec żywiołów – Paulina Paluch, „Las Flores Negras”, „Sabores de Salsa” i „One Way Crew” ze Studia Tańca i Ruchu IMPACT, L’ombelico del Mondo, Stowarzyszenie CZ-ART
Organizator: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

00.00 Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1
Kosmiczne żywioły – prelekcja Tomasza Kisiela z Planetarium IF AJD

2.00 Centrum Promocji Młodych – Willa Generała, ul. Wolności 30
Nocne zwierzoujarzmianie – projekt wizualny Magdaleny Kanawki, Agaty Lankamer oraz Emilii Dudziec

GASTRONOMIA
20% rabatu na pizzę i wszystkie dania po okazaniu karnetu 9. Nocy Kulturalnej w Pizzeria Allegro, ul. Kościuszki 18/20, również na dowóz – tel. 34 365 54 53 (18.00-1.00) www.allegropizza.pl

STREFA KIBICA, Plac Biegańskiego
16.00 otwarcie strefy
Przedszkole KUBUSIA PUCHATKA (3-6lat), Game zone dla młodzieży (10-14lat), turniej młodego piłkarza, wystawa statyczna samochodów, prezentacje sponsorów, stoiska promo,
gastronomia, strefa Carlsberga, strefa VIP
16.15 MECZ 1 turnieju dorosłych
16.40 Mecz 1 turnieju dzieci
17.00 MECZ 2 turnieju dorosłych
Dj i konferansjer
Komentator sportowy
18.00 Mecz Szwecja – Anglia – transmisja bezpośrednia
19.45 komentator sportowy – zapowiedzi i komentarze
Dj i konferansjer
20.45 Mecz Ukraina – Francja- transmisja bezpośrednia