Wolontariat

Co to takiego?

 

Najprościej rzecz ujmując, wolontariat to świadoma, dobrowolna i bezpłatna działalność podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno-przyjacielsko-koleżeńskie. Tyle mówi prosta definicja. Więcej o wolontariacie jako takim możecie przeczytać na stronie Ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu.

A czym jest wolontariat przy Nocy Kulturalnej? To przede wszystkim bardzo potrzebna i satysfakcjonująca pomoc przy organizacji jednej z największych i najdłużej funkcjonujących w Częstochowie imprez kulturalnych. W zeszłym roku wolontariusze byli kołem zamachowym 12. edycji Nocy, a ich energia była głównym źródłem sukcesu. Podobnie jest w tym roku. Mnóstwo ludzi w różnym wieku chce nam pomagać, a przy tym świetnie się bawić. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się to powtórzyć.

Ponadto nasz wolontariat to cykl szkoleń i warsztatów, podczas których uczestnicy dowiadują się między innymi, na czym polega wolontariat sam w sobie, jak wygląda organizacja imprez kulturalnych na wielu etapach. To także doskonała okazja do zobaczenia lokalnych animatorów kultury w akcji. Jednak to nie wszystko, ale żeby przekonać się, czym więcej jest wolonatirat przy Nocy Kulturalnej, trzeba po prostu się zapisać.

 

Jak zostać wolontariuszem?

 

Wystarczy, że się do nas zgłosisz. Nie jest to trudne. Po prostu napisz mejla do Bartka Karczewskiego, który odpowiada za wolontariat (wolontariat@oczamibrata.pl) lub odezwij się bezpośrednio do Kasi Strojec, koordynatorki Nocy (kasia@gaudemater.pl). Jeśli wolisz zadzwonić, wybierz numer Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater": 034/365 17 60, 324 36 38. Możesz także zwyczajnie do nas przyjść (ul. Dąbrowskiego 1 - wejście między księgarnią i kawiarnią). Z przyjemnością pokierujemy Cię dalej i przyjmiemy do swojego grona.

Właściwie cały czas poszukujemy chętnych do pomocy. Również podczas samej Nocy Kulturalnej, która w tym roku odbędzie się 17 września. Wolontariuszem może być każdy. Wystarczy mieć trochę wolnego czasu, pozytywne nastawienie i być otwartym na nowe wyzwania. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami.

 

Co daje wolontariat?

 

Przede wszystkim niesamowity warsztat animatora kultury oraz współorganizatora dużej imprezy kulturalnej w Częstochowie. Dzięki temu można przyjrzeć się pracy nad Nocą Kulturalną od kuchni.

Każdy kto udziela się jako wolontariusz Nocy Kulturalnej ma przede wszystkim szansę poznać ciekawych ludzi, a w późniejszym czasie mocno się z nimi zaprzyjaźnić. Wiele osób przyznaje, że wolontariat był cudownym pretekstem do zawiązania znajomości rozkwitających w dalszym czasie. Warto więc się zaangażować i poznać nowych ludzi. Zwłaszcza, że łączą nas niesamowite zainteresowania i niebanalne podejście do życia.

Co więcej, dzięki pracy z wieloma osobami, wolontariat pozwala poczuć się częścią wspaniałego zespołu i przekonać się, na czym polega praca w grupie. Rozwija to umiejętności komunikacyjne i pozwala przełamać nieśmiałość.

Oczywiście wszyscy nasi ochotnicy otrzymują także odpowiednie zaświadczenie o pracy wolontariusza, a to zawsze wbogaca CV i procentuje na przyszłość. Co więcej, wolontariat może stanowić pierwszy krok w działalności kulturalnej i stanowić szansę, by nawiązać później współpracę z OPK „Gaude Mater” przy innych projektach. Na to także mamy żywe dowody.

 

Głos wolontariuszy

 

Poniżej przedstawiamy parę wypowiedzi naszych wolontariuszy na temat pomocy przy pracach związanych z Nocą Kulturalną. Chcemy tym samym pokazać, jak w wielu przypadkach wolontariat potrafi zmienić życie. Mamy madzieję, że zachęci to nieprzekonanych lub wahających się, aby zgłosić się do nas. Naprawdę warto! Zresztą, sami się przekonajcie.

Wolontariat Nocy Kulturalnej to dla mnie...

...szansa aby rozwinąć swoje pasje, poznać nowych ludzi i wprowadzić swoje pomysły i prace w życie kulturalne Częstochowy.
| Julia |

...sposób na tworzenie wspaniałej imprezy, poznanie fajnych ludzi, kreatywne spędzenie czasu, poczucie że robię coś dobrego, coś dla innych.
| Weronika |

...wspaniała przygoda i możliwość poznania nowych ludzi oraz uzyskania interesujących doświadczeń związanych z działalnością promocyjną imponującego wydarzenia!!! Dziękuje za te wszystkie zorganizowane spotkania, które dały mi dużo radości i satysfakcji :)
| Patrycja Łąpierz |

 ...szansa na zrobienie czegoś nowego.
| Eliza |

...pozostawienie cząstki siebie w wielkim cząstkowym sosie stworzonym przy udziale wszystkich wolontariuszy.
| DamSon |

...jedno z najfajniejszych wydarzeń kulturalnych w Częstochowie, współtworzone przy pomocy wielu rąk!
| Bartosz |

...okazja do zawierania nowych znajomosci i wspierania rozwoju naszego miasta.
| Marta |

...świetna okazja, aby włożyć coś od siebie w życie kulturalne Częstochowy, poznać nowych ludzi oraz zdobyć doświadczenie.
| Kinga |

...bardzo interesujące doświadczenie. Lubię pomagać w takich akcjach, więc dlatego zgłosiłam się do niego. Bycie wolontariuszem daje dużo satysfakcji i poczucie, że zrobiło się coś dobrego. Kilka razy byłam wolontariuszką i za każdym razem podobało mi się to. Cieszę się, że mogłam poznać nowych ludzi, zdobyć doświadczenie, a przede wszystkim pomóc w organizacji Nocy Kulturalnej.

| Luiza |

...pretekst do uczestniczenia w fantastycznym projekcie, przy udziale niesamowitych ludzi, z którymi łączą mnie nie tylko wspólne zainteresowania, ale także pasja do życia, podobne podejście do pewnych spraw, co nierzadko owocuje w przyjaźń, a nawet - czego jestem świadkiem - miłość. Wolontariat to cudowna przygoda. Dzieje się wiele, dlatego wiele można się nauczyć. To bardzo satysfakcjonujące, mimo ogromnej pracy, mimo wysiłku i poświęconego czasu. Wolontariat dalej taką motywację do życia i realizowania swoich marzeń, że aż trudno to opisać.

| Michał |

...ciekawe doświadczenie! :-)
| Ela Elizonda |

...wolontariat w Nocy Kulturalnej jest dla mnie czymś szczególnym, gdyż właśnie tutaj zaczęła się moja droga z kulturą, szeroko pojętnym działaniem. Ten punkt był iskierką, która zapaliła mój lont do działania. Minął rok odkąd jestem wolontariuszką NK, ale i minął również czas, podczas którego zostałam wolontariuszką Festiwalu Sztuki Współczesnej w Przstrzeni Publicznej ART.eria, Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!, Fundacji Oczami Brata. Nauczyłam się, jak tworzyć intrygująca promocję, zostałam dziennikarką, podszkoliłam się w fotografii, zdobyłam wiedzę niezbędną do zorganizowania projektu społecznego, którą wykorzystałam i wykorzystuję do dziś przy tworzeniu różnorakich inicjatyw. Wraz z przyjaciółką koordynuję wolontariat NK, a z inną podczas Festiwalu ART.eria. Koordynuję grupę projektową w Fundacji Oczami Brata. Od czasu do czasu piszę dla wortalu czeKultura.pl. Jestem w ogólnoświatowej grupie PR&Media w organizacji MaY — Media and Youth. Przez to, co napisałam, chcę przekazać wam, jak ważna dla mnie jest Noc Kulturalna. Gdybym rok temu nie zerknęłabym na reklamę w "Jane, że..." i nie zdecydowałabym się na wolontariat, nigdy nie osiągnęłabym tego, co mam dziś! Dosłownie straciłabym swoją przyszłość! Nie miałabym doświadczenia, kolorowych pudełek wypełnionych miło spędzonym czasem, wspaniałych przyjaciół, znajomych, kontaktów w całej Polsce i ciekawych wpisów w CV! Wolontariat w Nocy Kulturalnej był dla mnie iskrą. Dziś płonę i zapalam innych do działania. Dziś jestem innym człowiekiem. Spróbuj sam, zapłoń i odmień swoje życie z Nocą Kulturalną!
| Patrycja Król |

...okazja do dobrej zabawy.
| Anna |

...przede wszystkim wspaniała okazja, by rozpocząć swoją pracę zarówno w kulturze, jak i wolontariacie. Tak było ze mną i szczerze mogę teraz powiedzieć, że była to jedna z lepszych decyzji w moim życiu. Zaczęłam się rozwijać, brać udział w innych wolontariatach, akcjach, promocjach na terenie Częstochowy. Poznałam masę wspaniałych ludzi, mogłam proponować własne szalone pomysły. Mogę więc śmiało powiedzieć, że wolontariat Nocy Kulturalnej był dla mnie takim początkiem wszystkiego, otwarł mi drzwi do wspaniałej przygody w kulturze.
| Weronika Król |

Podczas wolontariatu dla Nocy Kulturalnej zaangażowałem się przede wszystkim w wiele innych akcji, które organizowane są w Częstochowie. Dzięki temu miałem mnóstwo możliwości by rozwinąć swoje umiejętności w wielu dziedzinach, jak i wykorzystać je później w praktyce. Obecnie nadal uczestniczę w życiu kulturalnym miasta, co skutkuje niezliczoną ilością znajomości i okazji do tego, by stworzyć w mieście coś nowego i spędzić kreatywnie czas!
| aktywnyaktywista |

Okazja do nauczenia się nowych rzeczy. Podczas spotkań mam okazję spędzić mile wolny czas w towarzystwie cudownych i pełnych energii ludzi, od których też nauczyłam się determinacji, akceptacji siebie i innych! Po za tym dowiedziałam się też, jak wygląda organizacja takiego wydarzenia od początku aż do końca.
| Olga |

Dobry sposób na otwarcie się na ludzi i zebranie doświadczenia w zakresie organizacji.
| Klaudia |